Naczepa czy przyczepa? Rodzaje naczep w transporcie

Przyczepa, a może naczepa? Czy jest między nimi różnica, a może można tych określeń używać zamiennie? Wyjaśnimy dzisiaj te dylematy oraz wspomnimy również o rodzajach naczep. Przyczepa wg Kodeksu Ruchu Drogowego jest to „pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innymi pojazdami”, takimi jak samochód osobowy, ciężarowy lub silnik siodłowy. Naczepa natomiast „jest rodzajem przyczepy, której część spoczywa na pojeździe silnikowym, ciągnącym naczepę, jednocześnie obciążającym pojazd ciągnący.”

Różnice między naczepą, a przyczepą

Są one widoczne już w pojazdach współpracujących, do naczepy używamy ciągnik siodłowy, który ciągnie naczepę, gdyż posiada siodło wchodzące pod nią i przejmujące częściowo jej ciężar, który może spocząć na tylnej osi. W celu podpięcia naczepy należy podjechać siodłem pod nią nieco obniżając tylne zawieszenie. Nie można zapominać o podpięciu układu hamulcowego, pneumatycznego, jak również przewodów łączących instalacje elektryczne. Póżniej wystarczy tylko podnieść zawieszenie i schować nóżki naczepy. Naczepa nie jest w stanie przemieścić się bez udziału innego pojazdu. Naczepa ma tylko jedną oś co sprawia, że do równowagi potrzebuje ciągnika.

W przyczepie sytuacja jest odmienna i znacznie prostsza. Montaż odbywa się za pomocą dyszla, który wpina się w zaczep holowniczy samochodu. Przyczepę z racji, że jest niezależnym pojazdem ciężej jest kontrolować w czasie jazdy. Jednak ma dwie osie, więc sama utrzymuje swoje obciążenie.

Naczepa i jej rodzaje

Naczepami przewozimy różnego rodzaju towary i między innymi od tego uzależniony jest ich rodzaj. Najbardziej popularne naczepy standardowe, można podzielić na naczepy typu firanka – jej boki zasłonięte są kurtyną, którą można rozsunąć w czasie załadunku oraz rozładunku. Towar mocowany jest do elementów konstrukcyjnych za pomocą specjalnych pasów. Typu plandeka – podobnie jak w przypadku firanki ma skrzynie ładunkową, na której dzięki stelażowi można umieścić plandekę. Załadunek następuje po jej uniesieni, może być boczny, tylny oraz górny.

Kolejny rodzaj to naczepy specjalistyczne. Pierwsza z nich to tak, która jest dostosowana do przewozu zwierząt. Ma ona specjalne zadaszenie, wentylację i ogrzewanie. Naczepa z ruchomą podłogą  ruchome belki umożliwiają samodzielny załadunek i rozładunek. Wykorzystywana do przewożenia towarów sypkich, palet czy złomu. Do przewozu płynów wykorzystuje się cysterny. 

Teraz czas na chłodnie i izotermy. Chłodnie są to naczepy dostosowane do przewozu towarów wymagających odpowiedniej temperatury. Można uzyskać zakres od -30 do 30 stopni oraz, gdy składa się z dwóch komór przewozić towary wymagające różnych temperatur.  Jeżeli chcemy uzyskać jedną temperaturę, wykorzystujemy izotermy. Nie służy ona do ogrzewania, ani chłodzenia, ale pozwala utrzymać daną temperaturę przez określony czas.

Naczepy do przewozu towarów gabarytowych, można podzielić na lawety, naczepy podkontenerowe i wywrotki (bez dachu). Spotykamy też platformy, które wykorzystywane są do przewozu urządzeń dużych gabarytów i sporych maszyn.

Naczepa czy przyczepa? Myślę, że rozwialiśmy już wszystkie wątpliwości. Czas w drogę!

Szerokości!

Siedziba

Mrozowa 20a, Kraków

Numer kontaktowy

+48 785-330-122

Adres e-mail

biuro@redhorizon.info

Facebook

Polub nas!