Wiele razy na naszej stronie padało słowo SPEDYCJA. Na profilu z branży TSL, nie mogło go zabraknąć. Zapewne wiecie o spedycji wszystko, ale dlaczego nie przybliżyć jej nieco mniej zorientowanym osobom.

Spedycja głównie myśli, nie działa…dlaczego stawiamy taką tezę? Wyjaśnimy wszystko, ale po kolei, bo logistyka, w naszej pracy, to podstawa.

Spedycja, logistyka i transport są to pojęcia, które przez wiele osób są często stosowane zamiennie. Niestety nie jest to prawda. Co tak właściwie obejmują postaram się Wam krótko i jasno wytłumaczyć.

Spedycja

Jak już wspominałam głównie myśli. Jak to rozumieć? Spedycja organizuje transport tak, żeby był bezpieczny i spójny. To nie tylko przygotowanie transportu, ale również pośrednich czynności, nieodzownie z nim związanych. Spedytor powinien mieć wiedzę związaną z regulacjami prawnymi i wszystkimi normami, które należy spełnić. Pamiętajcie, że spedytor musi znać prawo nie tylko krajowe, ale też zagraniczne. Transport międzynarodowy wymusza na nim takie działania.

Spedytor zajmuje się:

Logistyka 

Zacznę od tego, że spedycja jest częścią działań logistycznych. Można zrozumieć, że logistyka jest pojęciem szerszym. Spedycja to działania bardziej praktyczne. Logistyka ma za zadanie sprawić, aby transport był efektywny. Działania logistyczne to proces ciągły, który definiuje pozostałe jego aspekty. Często, gdy mowa o logistyce słyszymy też o zasadzie „7W”.

  1. Właściwy PRODUKT
  2. Właściwa ILOŚĆ
  3. Właściwy STAN
  4. Właściwe MIEJSCE
  5. Właściwy CZAS
  6. Właściwy KLIENT
  7. Właściwy KOSZT

Logistyka z racji swojej obszerności dzieli się na kilka rodzajów, zależnie od obszaru, którym się zajmuje.

Transport

Najprościej mówiąc to przewóz z punktu A do punktu B, z wykorzystaniem odpowiednich środków transportu. Można wyróżnić transport pasażerski i towarowy. Dodatkowy podział, zapewne dobrze znany to podział na transport lądowy, powietrzny i morski. W tej definicji nie ma nic skomplikowanego, transport zajmuje się przemieszczaniem i taki jest jego główny cel.

Jak widać, logistyka, spedycja i transport to różne działania. Jak wspominałam spedycja jest częścią działań logistycznych, natomiast transport częścią tych spedycyjnych.  W takiej sytuacji chyba oczywiste jest, że używanie tych pojęć zamiennie będzie błędem.

Pozdrawiamy Logistyków, Spedytorów i Kierowców!

Siedziba

Mrozowa 20a, Kraków

Numer kontaktowy

+48 785-330-122

Adres e-mail

biuro@redhorizon.info

Facebook

Polub nas!